Novosti

Projekt „Change Your Mindset-Sport4Everyone“

Zagrebački športski savez osoba s invaliditetom koji je nositelj Europskog projekta „Change Your Mindset-Sport4Everyone“ financiranog u okviru Erasmus + Sport programa, predstavio je na konferenciji za medije predavanja koja od danas do 23. rujna održavaju različiti stručnjaci, a koja su namijenjena svima onima koji su u direktnom kontaktu s mladima s invaliditetom kao što su liječnici opće i školske medicine, profesori tjelesne i zdravstvene kulture, kineziolozi, roditelji i članovi obitelji kao i samim mladima s invaliditetom.
„Cilj projekta je promocija i podizanje razine svijesti o sportu i tjelesnim aktivnostima za osobe s invaliditetom te inkluzija mladih osoba s invaliditetom u rekreativne sportske aktivnosti, stoga je logično da smo uz njih i njihove roditelje kroz predavanja htjeli educirati i cijeli niz stručnjaka koji su s njima u neposrednom kontaktu. Upravo oni, odnosno njihova stručnost i savjet, glavni okidač uključenja tih mladih osoba u sportske aktivnosti jer kako roditelji, najčešće iz straha od dodatne ozlijede, ne motiviraju djecu za bavljenje rekreativnim sportom koji ima daje priliku da se bore protiv uobičajenih stereotipa i pokažu svoj talent.“, pojasnila je na glavna tajnica Zagrebačkog športskog saveza osoba s invaliditetom Mirela Šikoronja Ivančin koja je uz predsjednika iste udruge Josipa Držaića predstavila projekt te je dodatno naglasila kako sport unaprjeđuje tjelesno i mentalno zdravlje, sprječava mnoge nezarazne bolesti i osobama s invaliditetom pruža priliku za socijalizacijom. „Osobe s invaliditetom čine 11,5 posto od ukupne populacije naše zemlje, a od njih je samo 1 posto uključen u neke od oblika tjelesne aktivnosti.“, iznijela je Šikoronja Ivančin poražavajuće statistike, a koje su bile i glavni motiv osmišljavanja ovog projekta.
Predsjednik Zdravstvene – klasifikacijske komisije Hrvatskog paraolimpijskog odbora dr. Boris Kirin također je naglasio važnost da svi oni koji su u direktnom kontaktu s djecom i roditeljima budu promotori parasporta jer je izuzetno važno da se s razvojem motoričkih sposobnosti krene čim ranije, posebno kod osoba s invaliditetom kojima su te sposobnosti još više narušene. „Apeliramo na zdravstvene radnike da djecu s poteškoćama ne oslobađaju tjelesnih aktivnosti zbog neznanja ili straha od stanja u kojem su ta djeca. Nema tog invaliditeta za kojeg naši kineziolozi ne mogu složiti adekvatan program, u skladu s njegovim stupnjem. Ovdje ne govorimo samo o elitnom sportu, već o bavljenju tjelesnom aktivnošću za sve, jer i svi su vrhunski sportaši imali neki svoj početak“, kazao je Kirin.

Show More

Related Articles

Back to top button